Неділя
19.05.2024
00:46
Форма входу
Категорії розділу
Історія Рівного [1]
Сучасне місто [2]
Рівнезнавство в школі [4]
Інше [0]
Пошук
Наше опитування
Чи потрібно вивчати в школі "Рівнезнавство"
Всього відповідей: 67
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

МОЄ РІДНЕ МІСТО

Бібліотека

Головна » Статті » Сучасне місто

РІВНЕ СЬОГОДНІ

Сьогодення Рівного

Найстарішим в Україні містом може виявитися Рівне. Будуючи житловий комплекс у центрі міста, знайшли древню стіну. За попередніми оцінками істориків, її збудовано у 2-3 столітті нашої ери. А деякі оптимісти вже встигли заявити, що знайдена стіна — справа рук самих трипільців, які жили на території України в 4-2 тисячоліттях до нашої ери.
У рівненських археологів — справжнє свято. Будуючи житловий комплекс, у землю встромили дві залізобетонні палі, які чомусь розійшлися в різні боки. Причину такої аномалії довго не могли з’ясувати, тож на допомогу прийшли археологи. Ті одразу помітили історичну цінність знахідки. Нині дослідники розробляють проект реконструкції стіни. Кажуть, що знахідка має унікальне значення для історії. Древня стіна додала клопотів як історикам, так і будівельникам. Не виключено, що вона має продовження. Тоді будівництво в центрі Рівного, в яке вклали не один мільйон гривень, доведеться припинити.

Будівельники розводять руками — кажуть, що мають усі необхідні документи і жодного археологічного закону не порушували. А ще обіцяють: якщо знахідка дійсно має історичну цінність, поступляться частиною території. І навіть готові зробити оглядовий майданчик. Зразки знайденої стіни вже направили до Київського інституту археології — на остаточну експертизу. Тим часом фахівці заявляють: якщо в столиці підтвердять припущення, то знахідка може змінити історію не лише Рівного, а й усієї Волині.

Вже четвертий рік поспіль на вулиці Соборній триває реконструкція центральної частини Рівного (від залу камерної та органної музики до Театральної площі). А нещодавно, при будівництві підземного містечка, будівельники натрапили на фрагмент стародавньої стіни, яку багато хто чомусь вважає трипільською.

Спеціальною апаратурою геофізики спільно з працівниками Рівненського обласного краєзнавчого музею дослідили, що ця стіна розташована півколом. Одна сторона її простягається до парку Шевченка, а інша - поки що не досліджена. Можна припустити, що знайдена стіна у минулому сприяла захисту нашого міста. Оскільки вона має наукову та історичну цінність для вивчення історії нашого міста, її фрагмент планують зберегти та засклити.

                    - Стверджувати, що це саме трипільська стіна, ми не можемо, оскільки для точного її датування необхідно провести петрографічну експертизу розчину, який був використаний для кладки стіни - повідомила завідувачка відділу охорони культурної спадщини Рівненського обласного краєзнавчого музею Тетяна Бикова. Подібні фрагменти стародавніх стін будівельники знаходили і знаходять часто, але раніше, на жаль, ніхто не звертав на них уваги. Цікавим є те, що працівники музею виявили фрагменти стін у тих частинах міста, де ніколи не було забудови. Також під час будівництва було знайдено багато унікальних знахідок минулого: скарб золотих монет, срібні підставки для стаканів, вироби із скла та багато інших. Але потрапили вони не в музей, а до рук колекціонерів.

Взагалі, під нашим містом існує чимало структур із древніх стін, фундаментів та підземних ходів. Наприклад десять років тому, завдяки тому, що у парку ім. Шевченка обвалився асфальт, виявили підвальне приміщення будинку князів Любомирських XІX століття, з якого відходить декілька підземних ходів. Адже саме на цьому місці була розташована колись літня резиденція Любомирських. На думку працівників музею, ці ходи з'єднуються із ще більш древніми ходами. Але щоб підтвердити таке припущення, необхідно ці ходи дослідити відповідною апаратурою, якої у дослідників ще немає.

У попередні дні механічним способом було знято баласт (верхній шар ґрунту). Тепер археологи мають змогу попрацювати з культурним шаром ХVІІ століття.

                     Навесні минулого року ми заклали археологічний шурф на Театральній площі та визначили, на якій глибині знаходяться культурні нашарування, — розповів заступник директора Рівненської філії державного підприємства "Охоронна археологічна служба України” Інституту археології НАН України Василь ЧЕКУРКОВ. — Тож нині знаємо, де досліджувати. За перші дні вже виявили фрагменти архаїчної кераміки орієнтовно XV століття, частину люльки та намистину. Виявили також залишки підвального приміщення споруди XІX — початку ХХ століть. Очевидно, тут була аптека або медично-консультаційна установа. Детальніше про ці та інші знахідки зможемо розповісти через тиждень-півтора.

                     Нагадаємо, що на Театральній площі у центрі Рівного кілька тижнів тому розпочалися археологічні розкопки. Вони передують спорудженню другої черги підземного торгового комплексу (так званого метрограду). Попередньо повідомлялося, що археологічні розкопки триватимуть приблизно 240 днів. На місці в’язниці, яка діяла з польських часів до повоєнного періоду (закрита після смерті Сталіна), тепер швейна фабрика. На подвір’ї більшовики у 1941 р. розстрілювали й закопували політв’язнів. Після приходу німців тіла замордованих були перепоховані на старому міському кладовищі у напрямі Дубно (Дубенське кладовище). Де ховали загиблих у 39-40 рр. –  досі не з’ясовано, старожили вважають, що також у тюрмі, але доказів немає. Територія тюрми не досліджувалася.



Джерело: http://www.nrcu.gov.ua/ http://www.rivne.org/
Категорія: Сучасне місто | Додав: Natalie (26.03.2010)
Переглядів: 2217 | Коментарі: 9 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]